Aktualności

W życiu najważniejsza jest rodzina

W życiu najważniejsza jest rodzina
W 29. edycji regionalnego konkursu literackiego „Ze Śląskiem na ty” udało się zainteresować młodych ludzi lokalnymi historiami. Zapisane przez wnuków zostaną na dłużej w pamięci, nie popadną w zapomnienie wraz z odejściem protoplastów rodu.
Praca konkursowa Jonasza Waleski – ucznia klasy ósmej naszej szkoły – o historii rodziny, spodobała się jurorom. Został laureatem. W związku z tym był też gościem opolskiego Radia DOXA.
Oto jak sam wspomina swoją literacką przygodę:
„Moja praca opowiada o losach rodu Walesków, czyli moich przodków. Przedstawia ich życie za czasów wojen i gwałtownych przemian politycznych. Jej trzon stanowią wspomnienia mojej babci Magdaleny. Nieraz słuchałem jej opowieści i pewnego razu postanowiłem przelać je na papier. Zapisując wszystko, co mi przekazała, zrozumiałem, jak ciężkie miała życie. Jej ojciec zginął podczas I wojny światowej. Wtedy to jej matka wyszła za Franciszka. Razem z nim odbudowali gospodarstwo. Później urodziła się im córka Magdalena, czyli moja ołma, która była najmłodsza w rodzinie. Po kilkunastu latach wyszła za Jana. Miała z nim dwoje dzieci: Krystiana i Ewelinę, przy czy ten pierwszy jest teraz moim tatą. Zapisując te opowieści, zrozumiałem, że historia zawsze zatacza koło. Tak jak kiedyś mamy dziś wysoką inflację, kryzys gospodarczy, przeżyliśmy pandemię, straszą nas III wojną światową … Dlatego należy pamiętać, aby nie popełniać błędów przeszłości. Wierząc, że wsparcie znajdziemy w rodzinie, możemy przetrwać trudne czasy.”
Jolanta Drwięga

 204 osób odwiedziło naszą stronę

Skip to content