Innowacja pedagogiczna „Akademia Dobrej Energii Junior”

Nauczyciel realizujący innowację: mgr Izabela Budnicka-Tenus

Czas trwania: październik 2023 – czerwiec 2024

Cel: Głównym celem innowacji, opartej na programie społecznym „Akademia Dobrej Energii Junior” – jest zapobieganie negatywnym stanom psychicznym i fizycznym u dzieci poprzez wspólną pracę nauczyciela i rodziców u samych podstaw: edukację dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie dbania o własny dobrostan i tego, jak samodzielnie mogą wpływać na swoje zdrowie. Program skupia się na 9-latkach, ponieważ to właśnie w III klasie szkoły podstawowej dzieci przechodzą wiele przemian emocjonalno-rozwojowych,
a jednocześnie są tuż u progu wejścia w drugi etap edukacji, który obfituje w wiele nowych, często stresujących sytuacji.

Działania
będą realizowane w 3 modułach.  Pierwszy moduł koncentruje się na znaczeniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Drugi moduł zajmuje się zdrowiem psychicznym, ucząc dzieci rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Trzeci obejmuje umiejętności cyfrowe, komunikacyjne i społeczne.

Wspólne działanie szkoły, rodziców i Akademii mają szansę stworzyć zdrowe środowisko, w którym trzecioklasiści będą mogli rozwijać się w pełni swój potencjał i osiągną satysfakcję z życia.
Kształtowanie dobrych wzorców od najmłodszych lat może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie dzieci i nastolatków również w późniejszym wieku. Innowacja ma się przyczynić przede wszystkim do kształtowania dobrych nawyków uczniów, wspierających zdrowie fizyczne, mentalne i dobrostan społeczny.