Aktualności

Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
/Wisława Szymborska/

W Dniu Głośnego Czytania warto głębiej pochylić się nad słowami znanej poetki. To właśnie książki poszerzają naszą wiedzę, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pomagają budować empatię do innych, a przy tym bawią nas czy wyciskają łzy wzruszenia.
Biorąc do serca powyższe fakty i zważając na to, że czytanie jest piękną zabawą – klasa V Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich postanowiła, na lekcji języka polskiego, udać się z misją do miejscowego przedszkola.
Uczniowie poprzez lekturę przybliżyli przedszkolakom temat niezwykle życiowy i bliski, a mianowicie: „Jak powstaje chleb? Od ziarenka do bochenka.” Maluchy dowiedziały się, że jest on symbolem ciężkiej pracy rolnika, młynarza i piekarza. To przecież rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z mąki soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów, aby potem mogło trafić na nasz stół. Pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą i bardzo szanowano.
Po zakończeniu lektury, Milusińscy poczęstowali się świeżym, pachnącym pieczywem, które zobrazowało przesłanie opowiadania. Dla utrwalenia w pamięci wizyty starszych kolegów przedszkolaki otrzymały także tematyczną kolorowankę.

mgr Izabela Budnicka-Tenus

 191 osób odwiedziło naszą stronę

Skip to content