Wspomnienia z wymiany w Hünfeld

4.10.2022 – 10.10. 2022 uczniowie klasy VII i VIII mieli możliwość wyjazdu do partnerskiej szkoły Jahnschule w  Hünfeld. Z tej okazji skorzystało 7 osób z naszej szkoły  i 6 osób z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Pisarzy Śląskich w Złotnikach. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała pani Dyrektor – Alicja Badura oraz panie Weronika Pawleta i Mirela Kania.
Był to tydzień wypełniony wieloma przeżyciami, atrakcjami i wycieczkami. Byliśmy pod ziemią, na ziemi i nad ziemią 🙂 Ale zacznijmy od początku 🙂
Wyjechaliśmy 4 października o 8.00, na miejsce dotarliśmy o 20.00. Po krótkim przywitaniu, uczniowie zostali przydzieleni do rodzin kolegów i koleżanek z Niemiec, u których spędzili pierwszą noc. W środę wszyscy przyjechali o 8.00 do szkoły i mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch lekcjach. Następnie wszyscy udaliśmy się do Ratusza w Hünfeld, gdzie bardzo miło przywitał nas Burmistrz miasta. Następnie przewodnik oprowadził nas po mieście i opowiedział o jego historii. Po wspólnym posiłku w pizzerii, wszyscy pojechali do swoich domów. W czwartek byliśmy pod ziemią 🙂 w kopalni soli. Największą atrakcją było to, że nie musieliśmy chodzić pieszo, a wieziono nas samochodem ciężarowym, siedzieliśmy na przyczepie.
Piątek był dniem atrakcji sportowych. Rano odbyły się gry i zabawy sportowe. Następnie wybraliśmy się na najwyższy szczyt w ich okolicy Wasserkuppe. Podziwialiśmy piękne widoki. Tutaj uczniowie mieli możliwość znalezienia się nad ziemią 🙂 Przez 2 godziny jeździli kolejką górską. W sobotę wybraliśmy się do miasta Fulda. Jest to piękne, stare miasto, gdzie można podziwiać zamek z ogrodami oraz barokową katedrę. Tutaj swoją siedzibę ma arcybiskup. Kolejną niespodzianką była wizyta w planetarium. Popołudnie spędziliśmy w hali sportowej, w której były ściany spinaczkowe i inne atrakcje. Niedziela była dniem odpoczynku i czasem spędzonym z rodzinami, ale nie cały. O godzinie 17.00 wszyscy uczestnicy wymiany wraz z rodzicami spotkali się na podwórku szkolnym na wspólnym grillu. W tym czasie uczniowie mieli możliwość wykonania ciekawego eksperymentu chemicznego. Gasili ogień pianą, taka, jaka jest w gaśnicy, ale sami ją wykonali! Tego wieczoru podziękowaliśmy za wspaniały tydzień i pożegnaliśmy się z wszystkimi. Był to ostatni dzień i ostatnia noc w domach uczniów z Hünfeld. W poniedziałek, 10 października o 8.00 czekał już na nas autokar. Po krótkim pożegnaniu wybraliśmy się w drogę powrotną. O godzinie 17.45 dotarliśmy bezpiecznie do Prószkowa.
Uczniowie byli zachwyceni wyjazdem. Nawiązali nowe znajomości i potrenowali język niemiecki. Teraz my z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych przyjaciół z Niemiec.

Weronika Pawleta