Aktualności

Klasa III w Akademii Dobrej Energii Junior

Od października 2023 roku do czerwca br. klasa III Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Karola Brommera brała udział w innowacji pedagogicznej Akademia Dobrej Energii Junior. Podjęte działania – lekcje, zabawy czy praca w grupach opierały się sprawdzonych metodach, czerpiących z psychologii pozytywnej, która koncentruje się na dobrostanie, zdrowiu i poczuciu zadowolenia.
Uczniowie biorący udział w akcji zdobyli cenną wiedzę na temat zdrowia i kształtowania nawyków, dzięki którym mogą dbać o swoje zdrowie fizyczne, emocjonalne oraz relacje z innymi. To też szansa na lepsze poznanie samych siebie i rówieśników, a także rozwijanie poczucia wpływu i odpowiedzialności za swoje zdrowie. Program Akademii to właśnie nauka poprzez zabawę, ruch i doświadczanie.
Rodzice, poprzez przygotowane i przesłane im materiały, mogli (w dalszym ciągu mogą), wspierać dobre nawyki zdrowotne swoich dzieci oraz nauczyć się zasad empatycznej komunikacji. Jest to niewątpliwie możliwość spojrzenia na świat oczami dziecka, towarzyszenia mu w zmianie i wprowadzenia nawyków prozdrowotnych w domu.
Projekt był także okazją dla wychowawczyni klasy na lepsze poznanie swoich uczniów oraz ich wiedzy na temat dobrostanu. Sprzyjał on także budowaniu przyjaznego klimatu w klasie.
Pierwszy moduł koncentrował się na znaczeniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Uczniowie opracowywali w grupach m.in. swoje „zestawy codziennych ćwiczeń gimnastycznych”. Innym ciekawym działaniem było założenie klasowego ogródka, w którym posadzili własne, zdrowe przyprawy i rośliny jadalne.
W drugim moduł obejmujący zdrowie psychiczne, realizowany był poprzez rozwiązywanie ciekawych kart pracy, ucząc w ten dzieci rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami.
W ostatnim, który obejmował umiejętności cyfrowe, komunikacyjne i społeczne, trzecioklasiści także mierzyli się z ciekawymi kartami dydaktycznymi. Pomocne okazały się także filmiki edukacyjne, które doskonale ilustrowały zagrożenia, na które trzeba uważać
w „wirtualnej przestrzeni”.

mgr Izabela Budnicka-Tenus

 31 osób odwiedziło naszą stronę

Skip to content