Światowe Dni Origami

W 2022 roku obchody Światowych Dni Origami przypadają na okres od 24 października do 11 listopada. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mogli sami spróbować swoich sił w sztuce składania papieru.

Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów.

Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. W tej chwili Origami jest już znane na całym świecie. Pobudza wyobraźnię i pozwala odkryć świat matematyki w zupełnie innym wymiarze.

Uczniowie uczyli się tworzyć metodą origami różne zwierzęta oraz figury. Tematem przewodnim ich lekcji były figury przestrzenne. Wszyscy oprócz doskonałej zabawy, rozwijali swoje zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, myślenie twórcze i dokładność.

Opublikowała: Beata Stadnik