Spotkanie z żołnierzem

Zbliżające się święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, było świetną okazją do zorganizowania spotkania z panem  Dariuszem i panem Sławkiem,  żołnierzami zawodowymi, którzy służą  w 10  Opolskiej Brygadzie Logistycznej im.płk. Piotra Wysockiego. W zorganizowanym 8 listopada 2022  spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.  Pan Dariusz opowiedział czym zajmują się żołnierze na co dzień, jakie predyspozycje musi posiadać przyszły wojskowy, a także jak trudna i ważna jest ich  praca  dla naszego kraju. Uczniowie dowiedzieli się również, że żołnierze nie tylko bronią naszego kraju, ale także wyjeżdżają na misje pokojowe  np. do Afganistanu czy Iraku,  a także   pomagają w sytuacjach kryzysowych. Największą atrakcją dla uczniów była możliwość  dotknięcia sprzętu wojskowego oraz  podstawowego  wyposażenia  żołnierza. Uczniowie mogli przymierzyć hełm, mundur, kamizelkę czy maskę przeciwgazową,  a nawet broń! Na końcu nasi gośćcie wraz  z uczniami przygotowali racje żywieniowe,   które mogli spróbować.

Trzeba pamiętać, że w wieku szkolnym uczniowie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, co jest dla nich ważne, aby w przyszłości mogli wykonywać swój wymarzony zawód. Poznawanie zawodów poprzez spotykanie przedstawicieli różnych zawodów pomaga uczniom w poznawaniu swoich, umiejętności, zdolności, uświadomieniu sobie swoich mocnych i słabych stron, uszeregowaniu wiedzy na temat poznanych zawodów, predyspozycji psychofizycznych, jakie trzeba posiadać aby wykonywać daną pracę.

Dziękujemy bardzo panu Dariuszowi oraz panu Sławkowi  za bardzo ciekawe spotkanie oraz poświęcony czas i prezentacje niezwykłego zawodu jakim jest żołnierz.

Przygotowała

Agnieszka Kryczmanik